Vép város közterületi felújításaihoz kötődően került sor a képeken látható kőkereszt felújítására. Szakmai szempontból az egyik legnehezebb, vagyis inkább legkellemetlenebb feladat az ilyen puha homokkövek tisztítása. Kiváltképpen akkor, amikor a fővállalkozói kivitelezést egy olyan szakmai elhivatottságú restaurátor végzi, aki számára a restaurálás nem csupán abból áll, hogy műemléki habarccsal újjáépíti a az alkotást, hanem kifejezett célja az eredeti kőfelület megőrzése.
![]() | |
Kőkereszt tisztítás előtt |
![]() |
Kőkereszt tisztítás után |
Tovább tetézi a feladat nehézségét a kő mikroszerkezetében lévő különbségek, azaz az időjárás pusztító hatása, továbbá a megtelepedő növényi szennyeződések is a kőfelület puha részeit roncsolják, és a homokfúvás is ezekre a részekre hat elsőként.
Az ilyen felületet nem szabad ész nélkül homokszórni. Megfelelő előkészítés szükséges. Elsőként a felületet meg kell tisztítani az időjárási szennyeződésektől eltérő jellegű vastag, vagy rugalmas szennyeződésektől. Ez leginkább sík felületen, vagy sarkokban, zugos részeken jelentkezhet ( például lépcsőn, párkányon, vagy ahol a szobrok felfekszenek a kőépítményre). Ilyen lehet például egy festékcsepp, malteranyag, moharéteg. Ha ezeket homokfúvással akarjuk eltávolítani, akkor több centiméter mély lyukat is fújhatunk a szennyeződés köré a puha kőbe, de a szennyeződés még mindig ott lesz.
Ezért elsőként mechanikus eszközökkel ( spatulya, véső, kalapács, stb... ) el kell távolítani a durva, vagy jól kötő felületi szennyeződéseket, úgy mint anyagmaradványok, festékek, stb.... Ezután jöhet a begyökerezett növényi részek (mohásodás) eltávolítása. Furcsa módon a homokfúvás centiket képes elvenni egy anyagból, de egy jól begyökerezett mohaszál feladja neki a leckét. Ezek előzetes eltávolítására célszerű a műanyag, vagy drótkefe, de ha igazán kíméletes megoldást keresünk akkor a magasnyomású mosást válasszuk ezen szennyeződések eltávolítására.
Ha ez megtörtént, akkor jöhet a homokfúvás. Még mindig nincs egyszerű dolgunk, mivel a puha homokkő felületét a vízkőlefolyások kikeményítik, vagy például jellemző - mint ezen esetben is -, hogy a szobrot korábban lemeszelték, lefestették, vagy cementes lével átkenték állagmegóvás céljából. Ezek az anyagok kemény felületi réteget képezhetnek, teljes eltávolításuk nem is feltétlenül cél, mivel ez esetben nagyobb kárt okozhat a homokfúvás, mint hasznot. Ugyanis egy nagyobb nyomás, vagy durvább szemcse alkalmazásával ezen rétegeket el lehet távolítani, a kemény réteget "át lehet lőni", de a felület roncsolttá, "rágottá" válhat, az alkotás kontúrjai elveszhetnek. Ezen felületek rendbehozatalára megfelelő restaurálási technikák léteznek.
A fentiek tudatában 1-3 bar nyomás, és finom kvarchomok szemcse alkalmazásával megkezdhető a homokfúvásos tisztítás. Elővigyázatos munkavégzéssel, megfelelő óvatossággal megtalálható az aranyközépút a legkisebb roncsoló hatás, és az elérhető legjobb tisztítási hatásfok közt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése